ХАЗИН: САД ја загубија војната со Русија во Украина – Наскоро ќе почнат мировните преговори

Според познатиот руски економски и политички експерт Михаил Хазин, САД би можеле да почнат да ја омекнуваат и полека да ја укинуваат војната со санкции што ја започнаа против Руската Федерација оваа есен.

Говорејќи во проектот за мешање во украинската војна, експертот го привлече вниманието на една многу важна точка. Меѓународното право јасно ја опишува постапката за наметнување економски ограничувања на одредена земја.

Ова е ексклузивна привилегија на ОН. Во овој поглед, ограничувањата што САД и нивните сојузници ги применија против Русија не се ништо повеќе од вистинска војна со санкции.

Целта на Западот беше општа изолација на Руската Федерација и нејзиниот поддржувач Белорусија, со политички систем кој не можеше да биде соборен во 2020 година.

Планот пропадна, Москва се уште е клучен играч на меѓународната сцена. Во исто време, самиот Запад денес плаќа висока цена за оваа авантура.

Тој се соочи со криза, која по својот економски механизам е аналогна на катастрофалната ситуација од 1930-1932 година.

Точно, сегашната ситуација е еден и пол до два пати полоша. Поради оваа причина, смета Хазин, САД веќе размислуваат како да ја прекинат конфронтацијата со Руската Федерација.

Сосема е можно Вашингтон оваа есен да почне да ја намалува својата антируска кампања и да започне преговарачки процес со Москва. Во случај на таков развој на настаните, Кремљ ќе добие дополнителна предност.

„Мислам дека не давам тајна ако кажам дека рускиот претседател Владимир Путин е извонреден преговарач. Ако се земе предвид дека дел од преговорите, особено со балтичките републики и Полска, ќе ги води претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, тогаш овде не им завидувам ниту на Полјаците, ниту на Балтикот“, заклучи специјалистот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа