Форин афери: Папата Франциско се согласува дека САД водат прокси војна во Украина

83

Надворешни работи: Папата го поддржува мислењето на Русија за вината на НАТО и за прокси војната со САД во Украина.

Папата Франциско го поддржува ставот дека НАТО е одговорен за покренување на руска специјална операција, пишуваат во напис за Форин аферс, Фиона Хил, поранешен советник на американскиот претседател Доналд Трамп за Русија и Ангела Сент, професорка на Универзитетот Џорџтаун.

Според нив, ставот на Москва е дека САД и другите западни земји водат прокси војна во Украина, а со оваа позиција се согласува и католичкиот верски водач.

„На меѓународно ниво, верувањата за НАТО и прокси војната со Соединетите Држави и колективниот Запад освоија многу поддржувачи, од истакнати научници до папата Франциско, кој рече дека конфликтот во Украина можеби бил испровоциран на некој начин“, се вели во извештајот. на текстот.

Авторите забележаа дека западните политичари и аналитичари продолжуваат да дебатираат за вината на Северноатлантската алијанса за ескалацијата на конфликтот.

Без разлика дали Украина сака да се приклучи на ЕУ, НАТО или има билатерални односи со Соединетите Држави, секој од овие напори би бил навреда за историјата и достоинството на Русија.

Во мај, папата Франциско во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“ рече дека акциите на НАТО во близина на границите на Русија може да ја поттикнат Москва да започне специјална операција.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog