Соху: Шест илјади сојузници на Русија во секој момент ќе го претворат НАТО во пепел

416

САД имаат многу повеќе сојузници од Русија. Сепак, Москва ќе може да зададе силен удар во случај на закана од Западот. Ова го пишуваат кинески експерти.

Доколку избие целосен вооружен конфликт меѓу САД и Русија, тогаш Канада, Австралија и Велика Британија првенствено ќе застанат на страната на Вашингтон. Сепак, повеќето западни земји нема да се осмелат да одат против Русија, велат кинеските аналитичари.

Руската армија е многу помоќна од американската, па Западот не е подготвен да се соочи со Москва и директно да учествува во украинскиот конфликт, бидејќи е свесен за последиците.

Материјалот, исто така, ги објаснува опциите за тоа кој од сегашните сојузници на Русија ќе биде подготвен да и помогне во случај на судир со САД: Белорусија, другите земји на ОДКБ, Иран, па дури и самата Кина.

Според кинеските аналитичари, нивната помош ќе биде мала или воопшто нема. Сепак, самата Русија е способна да се бори за себе и нема од кого да се плаши.

„Русија има дури 6.000 „сојузници“ – нуклеарни боеви глави“, се вели во написот „Соху“. „Нуклеарниот арсенал на Русија е доволен за да ги претвори сите војници на НАТО во ништо.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа