Неверојатно откритие на германски новинар: Зеленски не прави ништо сам – Еве кој го контролира…

Лидерите на САД, Германија и Франција одлучуваат кој политички курс треба да го заземе украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува колумнистот Кристоф Шлиц во напис за германското издание Die Welt.

„Едно е јасно, и покрај сите јавни изјави за правото на Киев на самоопределување, американскиот претседател Џо Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон одлучуваат што ќе направи Зеленски, бидејќи без финансиска и воена помош од Западот, Украина би бидете целосно беспомошни“, забележа новинарот.

Авторот нагласи дека Западот нема единствена стратегија за украинскиот конфликт. Додека Вашингтон продолжува да испорачува оружје, Берлин и Париз најверојатно ќе го турнат Киев на преговори со Москва.

Ваквата неизвесност, смета Шлиќ, само ја влошува ситуацијата во западните земји, каде што расте незадоволството од политиката на санкции, која нема сеопфатни последици за Русија.

„Сега на Запад расте токсичното расположение, што го отежнува воведувањето нови рестриктивни мерки и ја прави испораката на оружје сè помалку веројатно“, рече аналитичарот.

Претходно американските медиуми објавија дека ЕУ и НАТО стравуваат од можен колапс на консензусот за поддршка на Украина поради енергетската криза, поскапувањето на храната и економската рецесија.

Од 24 февруари Русија спроведува специјална операција за денацификација и демилитаризација на Украина. Владимир Путин нејзината задача ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Според претседателот, крајната цел е ослободување на Донбас и создавање услови кои ја гарантираат безбедноста на самата Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа