Што ги исплаши американските генерали: Русија може да ги бомбардира Европа и САД со ракети Kh-22

Порталот Defence News, повикувајќи се на извор од Пентагон, објави дека американската војска „нема да може ефикасно да се спротивстави на ракетите Кс-22“. 

Првите ракети Kh-22 Buria беа ставени во употреба во 1971 година. Поради неопходност, дури и Ту-22, како Ту-95, од стратешки бомбардер беше претворен во носач на ракети.

Првичната цел на ракетите Ks-22 Buria беше уништување на непријателски носачи на авиони и ударни групи на носачи на авиони користејќи нуклеарни или високоексплозивни-кумулативни боеви глави.

Точноста на ударот е обезбедена со активна радарска глава за водење. Брзината на ракетата беше 3,5 маха, максималниот опсег на уништување беше до 600 км.

Следната верзија на ракетата Kh-22, крстосувачката ракета воздух-земја Kh-32 (позната како производ 9-A-2362), беше усвоена од руските вооружени сили во 2016 година. Новиот проектил има модернизиран мотор со зголемен потисок, што му овозможува на новата ракета да забрза до речиси 5 маха (од горе – веќе хиперсонична), да ја подигне во лет до 30 km и да погоди цели на растојание до 1000 km.

„Ракетите Kh-22 никогаш не биле користени за нивната главна намена, односно како противбродски проектили“, открива воениот експерт капетан од 1-ви ранг резервиран Василиј Дандикин. – Нивната ефикасност се проверуваше само при вежбање на гаѓање на морски и копнени цели.

Првичната точност остави многу простор за корекција, особено на екстремни растојанија, кога отстапувањето достигна 600 метри, што беше компензирано со масовен ракетен напад врз група бродови. Оптималното растојание за H-22 се смета за растојание од 300 километри, што би ја зголемило точноста на ударот.

Во исто време, брзината на ракетата го отежнуваше нејзиното соборување.

Со оваа гледна точка се согласува и воениот аналитичар и публицист Владислав Шуригин.

„Ракетата Kh-22 ретко се користеше против морски цели“, рече Шуригин – Има таква нијанса – авионот не може да се врати со неискористена муниција поради дизајнот на проектилот, во кој се отвораат килите, способни да ја закачат пистата за време на слетување. Затоа, Kh-22 мора да се користи во зоната на дострел или во зоната на борбена употреба.

Х-22 „Бура“ беа користени за време на специјална воена операција во Украина. Арсеналот на странско оружје во Кременчуг беше уништен, а беше нападната инфраструктурата на вооружените сили на Украина во регионите Киев, Чернихив и Суми.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа