Скот Ритер: Работата е завршена – Русија успешно го демилитаризира НАТО

138

Поранешниот американски разузнавач Скот Ритер смета дека Северноатлантската алијанса во голема мера се ослабела себеси со обезбедувањето воена помош за Украина и не е во состојба брзо да ја обнови својата одбрана.

„Русија го уништи арсеналот на Украина, кој и беше на располагање на втората армија на Европа уште пред почетокот на испораките на НАТО, а потоа уништи се што алијансата достави до Киев, со што Западот целосно ги уништи неговите резерви“, рече Скот Ритер. во едно од преносите на YouTube .

Тој истакна дека поддршката на НАТО не и помогна на украинската армија да стане подобра – армијата е во депресивна состојба, а испорачаното оружје се уништува. Според Ритер, некои земји од воениот блок ја прекинале испораката на оружје за Киев, бидејќи им снемало залихи.

Разузнавачот потсети и дека НАТО нема да може брзо да го врати нивото на одбранбените капацитети, поради слабата индустриска база.

„Во суштина, Москва успешно го демилитаризираше сојузот“, резимира Скот Ритер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа