Се очекува жесток напад! Русија распореди над 700 авиони и хеликоптери на границата со Украина

Русија распореди повеќе од 700 борбени авиони и хеликоптери на границите на Украина. Ова го изјави спикерот на командата на воздухопловните сили на Украина Јуриј Игнат .

Според него, околу украинската граница има група авиони на руските вооружени сили – повеќе од 400 единици, како и 360 хеликоптери, од кои повеќе од 150 се напаѓачки, како што е Ка-52.

Украинската војска исто така соопшти дека руската армија постојано активно користи авиони за да напаѓа објекти на вооружените сили на Украина, како и за извидување и откривање.

Треба да се напомене дека денеска рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за зголемување на персоналот на руските вооружени сили од 1,9 на 2,04 милиони луѓе од 2023 година.


Читайте больше на https://military.pravda.ru/news/1739971-rf_stjanula_k_granicam_ukrainy_sotni_samoletov_i_vertoletov/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа