Нуклеарна драма во Запорожје: Активирани системи

Безбедносните системи во нуклеарната централа Запорожје денеска беа активирани откако централата остана без струја.

Според „Раша тудеј“, во регионот накратко било прекинато снабдувањето со електрична енергија.

Според првите информации, нуклеарната централа е „поврзана“ со алтернативен извор на енергија.

Се претпоставува дека прекинот на електричната енергија бил предизвикан од големи шумски пожари во близина на нуклеарната централа во Запорожје, а има информации дека пожарот бил предизвикан од оган на украинската армија од тешко оружје.

Лидерот на воено-цивилната администрација на градот Енерхода Евхенџи Балицки ја обвини украинската армија за овој инцидент.

„Според првичните информации дошло до прекин на електричната енергија поради пожар предизвикан од континуираното бомбардирање на украинската армија, кое продолжило од синоќа. Пожарот ги зафатил нивите и ниската вегетација, што потоа предизвикало краток спој во електричната мрежа“, изјави Балитски.

За потсетување, нуклеарната централа е под контрола на руската армија на почетокот на март.

Двете страни меѓусебно се обвинуваат за тоа кој е одговорен за борбените операции во близина на електраната што може да доведе до нуклеарна катастрофа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа