Дејли Мејл: Криза без преседан – Бизнисите низ Британија во банкрот

52

Пабовите, рестораните и бизнисите ширум Велика Британија се принудени да се затворат бидејќи кризата на трошоците за живот во земјата се влошува, пишува Daily Mail. Во најтешка ситуација се малите бизниси чии челници бараат итна владина интервенција.

За прв пат по 40 години инфлацијата достигна двоцифрена и изнесува 10,1%. Се очекува 45 милиони Британци да се борат со сметките за струја оваа зима. Студијата на Универзитетот во Јорк покажа дека 18 милиони домаќинства ќе бидат принудени да врзат крај со крај по зголемувањето на тарифите за струја во октомври и јануари.

Сопственикот на ресторанот во Јоркшир, Марко Ди Риензо, е принуден да го затвори својот бизнис по пет години работа. Италијанскиот ресторан „Сантони“ остана популарен во текот на целиот период, но со влошената криза и трошоците за живот, Ди Риенцо остана без избор.

„Главниот фактор е она што претстои. Мислам дека ни претстои тешка година-две – поскапување на храната, гасот и струјата“, вели ресторанот.

Според него, гасот и струјата веќе се зголемени за 40 проценти во последните години. И ресторанската храна достигнува „застрашувачки размери“. Така, од март цената на 20 литри растително масло поскапе од 20 на 42 фунти. Увезеното италијанско сирење моцарела, исто така, се зголеми од 6 фунти за килограм на повеќе од 7 фунти, додека доматите од Сан Маркан се зголемија од 8,70 на 11,20 фунти за килограм.

Сопственичката на чајџилница Дербишир, Клер Рансом, исто така стравува дека нејзиниот бизнис може да се затвори ако не добие поголема поддршка од владата. За нејзиниот бизнис, рече таа, сметките за струја се зголемени за 254 отсто до 415 фунти месечно. „Не можам физички да си дозволам да плаќам 415 фунти месечно само за струја. Многу сум загрижен и не знам како да живеам понатаму. „Се плашам дека ќе ја загубам куќата поради сето ова“, рече таа.

Џени Тејлор, сопственичка на Чајникот во Милтон, вели дека нејзиниот бизнис ги удвоил нејзините сметки за енергија и дека се плаши за нејзината иднина. Според неа, сегашната ситуација „може да биде почеток на крајот за многу мали бизниси“.

Кинескиот ресторан Royal Crown во Абердин, исто така, е на работ на затворање, откако му наплатија 10.000 фунти за бензин – 10 пати повеќе од вообичаеното. Сопственикот Мартин Танг рече дека бил „шокиран до срж“ кога ја добил сметката. Тој вели дека едноставно не може да си дозволи да плаќа толку многу секој месец, со оглед на тоа што му наплатиле 4.000 фунти за струја.

„Секогаш кога ќе го вклучам горилникот за да зготвам нешто, губам пари. Доволно е да ми ја убие работата. Не можам да направам ништо. Замислете да му кажам на клиентот дека неговото пилешко кари сега ќе чини 28 фунти. Тоа едноставно не е можно“, рече Танг.

Базенот во Абердин е уште еден објект кој ќе биде привремено затворен поради „невиденото“ поскапување на струјата. Сопствениците се надеваат дека ќе можат повторно да се отворат на пролет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа