Сенаторот Башкин ја повика Естонија да го екстрадира убиецот на Дарија Дугина во Русија

64

Сенаторот на Советот на Федерацијата на Русија Александар Башкин ја повика Естонија да и го испорача на Русија убиецот на Дарија Дугина.

Дарија Дугина беше убиена во саботата навечер. На нејзиниот автомобил бил поставен експлозив. Службениците на ФСБ брзо го идентификуваа осомничениот. Се покажа дека таа е државјанка на Украина Наталија Вовк , која по извршувањето на наводното кривично дело ја напуштила територијата на Руската Федерација за Естонија.Башкин на своите социјални мрежи напиша дека Естонија има одлична можност да докаже дека е правна држава. За да го направат тоа, според сенаторот, естонските власти треба да и помогнат на Руската Федерација во истрагата за убиството на Дугина. Тој ја повика земјата да покаже колку е демократска и да направи „чекор на суверена и цивилизирана држава“.„Естонските власти имаат можност да му покажат на целиот свет дека нивното позиционирање на нивната земја како демократска држава и владеење на правото, признавајќи дека владеењето на правото е вистина“, напиша Башкин.ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа