Путин со својот прв коментар за убиството на Дарја Дугина: Голо, сурово злосторство го скрати животот на Дарија Дугина – светла, талентирана личност со вистинско руско срце – љубезна, љубов, сочувствителна и отворена“,

Убиството на новинарката Дарија Дугина беше грд и брутално злосторство, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Голо, сурово злосторство го скрати животот на Дарија Дугина – светла, талентирана личност со вистинско руско срце – љубезна, љубов, сочувствителна и отворена“, се вели во неговата телеграма со сочувство до родителите на новинарот – јавната личност Александар Дугин и Наталија. Мелентиева.

Огласот е  објавен  на веб-страницата на Кремљ.

Според Путин, Дугина „чесно му служела на народот, на татковината, со дела докажала што значи да се биде патриот на Русија“.

„Сеќавањето на Дарија Дугина засекогаш ќе биде зачувано од роднините и пријателите, нејзините истомисленици и соработници“, напиша Путин.

Автомобилот на Дугина беше кренат во воздух во саботата навечер во близина на селото Болшие Вјаземи, Московската област. 30-годишната жена починала на лице место. Истражниот комитет на Руската Федерација отвори кривично дело и соопшти дека убиството е договорено. 

Според контраразузнавачката служба ФСБ, истата била подготвена и спроведена од украинските специјални служби.

Сепак, Киев негира вмешаност. Михаило Подољак, советник на шефот на кабинетот на украинскиот претседател, изјави дека Украина нема никаква врска со смртта на Дугина.

„Нагласувам дека Украина, се разбира, нема никаква врска со ова, бидејќи ние не сме криминална држава (…) и уште повеќе – не сме терористичка држава“, рече тој, сугерирајќи дека убиството на девојчето може да да биде поврзан со борбата на одредени групи во Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа