НА САМИТОТ НА НАТО ВО БАЗАТА РАМШТАЈН СЕ ОДЛУЧУВАЛО ЗА РАСПАРЧУВАЊЕ НА РУСИЈА

Чомски ја разоткри американската перфидна игра и заднината на помошта за Украина.

Со поддршка на режимот во Киев и создавање на коалиција на западни земји, САД имаат намера да ја ослабат позицијата на Русија што е можно повеќе. Ова го изјави американскиот филозоф и лингвист Ноам Чомски на 20 август во интервју за мексиканскиот весник El Universal.

Како што забележа американскиот историчар, САД сакаат да ја лишат Русија од можноста преку дипломатски средства да ја реши кризата на територијата на поранешната украинска ССР, а тоа може да ја ескалира ситуацијата во светот до крај.

Истовремено, тој посочи дека ваква одлука донела Северноатлантската алијанса (НАТО) за време на самитот во воздухопловната база Рамштајн во Германија.

– На овој самит алијансата, вклучително и Европа, го усвоиле официјалниот став на САД, според кој Русија треба да биде ослабена за да не може повеќе да презема акции од ваков обем. Ако размислите добро, тоа значи дека Москва треба повеќе да биде ослабена отколку што Версајскиот договор во 1919 година ја ослабе Германија. Тие мора уште посериозно да ги поткопаат руските сили – за да не може да преговара, да се занимава со дипломатија – рече Чомски.

Во исто време, филозофот истакна дека е разочаран од подготвеноста на Европската унија безусловно да ја прифати позицијата на Вашингтон за да не стане „предавници“ на западните вредности.

– Европа сега ја поддржува оваа позиција. Американците отсекогаш ја следеле оваа политика, но Германија и Франција биле ангажирани во некаков алтернативен дипломатски процес. Сепак, на овој самит тие само го прифатиле ставот на САД – објасни тој.

Во исто време, Чомски рече дека ја смета оваа позиција во врска со конфликтот на територијата на поранешната украинска ССР за неправедна, потсетувајќи на методите на САД да ги наметнат своите правила во Ирак, Сирија или Либија, како и на начинот на кој руската специјална операција е претставена во западните медиуми.

– Многу е интересно да се следи што пишуваат во САД. Тие постојано го нарекуваат она што се случува во Украина „неиспровоциран“ конфликт. Единствената ситуација во која некој би требало да ја користи оваа формулација би вклучувала разбирање дека она што всушност се случува е доста испровоцирано. Никој не ја користи оваа фраза кога станува збор за други конфликти – објасни филозофот.

Во исто време, тој ја нарече провокација намерата на САД да го вовлечат Киев во НАТО, и покрај протестите на Русија и предупредувањата на искусни американски политичари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа