Британски генерал: Русија наскоро може да употреби нуклеарно оружје во Украина, но прво ќе го погоди не Зеленски, туку…

Русија може да употреби нуклеарно оружје во случај на успешна контраофанзива на украинските вооружени сили. Веројатна цел би можела да биде единицата на украинските сили што ќе ја изведе офанзивата.

Сер Ричард Баренс, генерал и поранешен шеф на командата на здружените сили на Велика Британија, ова го изјави во интервју за Би-Би-Си.

Според него, Русите може да направат таков чекор без преседан за да се заштитат.

„Ако Украина успее да собере ресурси за офанзива, и ако успее, тогаш треба да го прифатиме фактот дека употребата на мало нуклеарно оружје ќе биде целосно конзистентна со руската воена доктрина како што ја разбираат руските политичари и војската“, објаснува. Буронс.

Генералот истакна дека според руската доктрина, нуклеарното оружје може да се користи како одговор на нуклеарен напад, како и во случај на друга агресија што „го загрозува постоењето на државата и напади врз критични објекти“.

„Не зборуваме за интерконтинентални балистички ракети, туку за мала нуклеарна боева глава која би ја прекинала офанзивата што би ги загрозила интересите на државата во очите на руските власти“, појаснува тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа