Маричиќ: Многу работиме со СДСМ за бугарите да ги внесеме во уставот

„Дали сте за членство на Северна Македонија во ЕУ или не? Ова е суштинското прашање на кое треба да се одговори“, вели вицепремиерот за евроинтеграции за Алсат-М, објаснувајќи како ќе се бранат уставните измени.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во интервју за Алсат-M рече дека веќе влегуваме во фаза во која ќе треба паралелно да го водиме скринингот и да се работи интензивно на уставните измени, во наредниот период.

– Мислам дека до завршувањето на скринингот има добри шанси да ги комплетираме уставните измени со едноставно прашање до секој пратеник, бидејќи ова е дилема којашто ќе се исправи пред секој пратеник: Дали сте за членство на Северна Македонија во ЕУ или не? Ова е суштинското прашање на кое треба да се одговори – вели Маричиќ.

Вицепремиерот истакна дека според Владата содржината на тие уставни измени не е проблематична, бидејќи се работи за нешто што веќе го имаме во Уставот за повеќе заедници и додавањето на уште неколку заедници, меѓу кои и бугарската, не e суштински

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа