Во Украина се радуваат на убиството на керката на Дугин

57

Јуриј Романенко , ко-основач на Украинскиот институт за иднината , зборуваше за експлозијата на автомобилот во кој загина ќерката на идеологот на „рускиот свет“ Дарија Дугина .

Романенко ги обвини Русите за смртта на ќерката на филозофот Александар Дугин .„За Украина целта е премала и немаше смисла да се трошат ресурси за лудиот Дугин“, го искажа своето гледиште украинскиот политиколог.Експерт за меѓународна и внатрешна политика на Украина смета дека по убиството на „евроазиските икони“ во Русија „ќе се прошири дискурсот за дехуманизација на Украина“.„За внатрешниот контекст во Русија, ова убиство е исклучително корисно“, рече Романенко.

Претходно, дизајнерот Владислав Заставни , познат како автор на шарени мапи од текот на специјалната операција во Украина, објасни дека Западот „се штрчи ушите“ зад убиството на ќерката на Дугин .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа