ПУТИН ЗБОРУВА ЗА НАПАДИТЕ НА НУКЛЕАРНАТА централа: „Ние сме во опасност од катастрофа“ – ОВА го изјави Макрон

209

Разговорот се водел на иницијатива на француската страна.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во разговор со неговиот француски колега Емануел Макрон потврди дека Русија е подготвена да им ја обезбеди потребната помош на инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за време на нивната посета на нуклеарната централа Запорожје, соопшти прес-службата на Кремљ. објави.

– Руската страна ја потврди подготвеноста на инспекторите на Агенцијата да им ја пружи потребната помош – се вели во соопштението.