„ЗАПАДОТ Е НЕСПОСОБЕН ДА ПОБЕДИ, САНКЦИИТЕ КОН РУСИЈА СЕ БЕСЛИСНИ“ Орбан претстави мрачни прогнози за Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не верува во воената победа на Западот во Украина, додавајќи дека санкциите веќе почнуваат да запаѓаат.

Во интервју за германските медиуми, тој исто така рече дека конфликтот во Украина има потенцијал да стави крај на западната хегемонија , на глобално ниво.

Како што оценува, кога ќе заврши вооружениот конфликт во Украина, Европа ќе излезе од него значително послаба, во политичка смисла.

Орбан, исто така, тврди дека Западот не е способен да победи ниту воено , ниту економски бидејќи, како што вели, санкциите наметнати на Москва се бесмислени, бидејќи тие не ја постигнале својата цел – да го ослабат Путин и неговиот режим.

– И да биде уште полошо, сето тоа им се врати како бумеранг – додаде Орбан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа