СТРАШНО! Русите ги фатија живи! САД и Украина откако разбраа дека ќе изгубат од Путин се обидуваат да предизвикаат штета во нуклеарната во Запоражје за да озрачат пола Европа?

📌 Министерство за одбрана на Русија врши анализа на развојот на ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје.
🔹 Почнувајќи од 18 јули 2022 година, станицата е под систематско гранатирање од вооружените сили на Украина.
🔹 Украинската страна, заедно со нивните куратори од САД, се обидува да игра на карта, предизвикувајќи, според нив, помала несреќа во нуклеарна централа, нарушувајќи ја нормалното и безбедно функционирање на нуклеарната централа, обвинувајќи ја Русија за ова.
🔹 Подготвени сме на МААЕ да и претставиме вистински снимки со многу висока резолуција, кои покажуваат дека оружје, особено тешко, не е поставено на територијата на оваа станица.
🔹 Соединетите Држави ги премолчуваат објективните податоци за гранатирањето и ситуацијата во нуклеарната централа, со што ја охрабруваат неказнивоста на режимот во Киев и придонесуваат за можниот развој на нуклеарна катастрофа во Европа.
🔹 Целта на провокацијата е создавање зона на исклучување до 30 километри, воведување меѓународни сили и странски набљудувачи на територијата на нуклеарната централа Запорожје, како и обвинување на руските вооружени сили за нуклеарен тероризам.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа