Руски хакери нападнаа повеќе од 200 естонски веб-страници откако беше отстранет советскиот споменик

22
Откако беше отстранет голем советски споменик во Естонија, во регион каде живеат претежно Руси, таа земја беше погодена од сајбер напади, соопшти денеска владата во Талин.Руската хакерска група Килнет ја презеде одговорноста за нападот, велејќи дека го блокирала пристапот до повеќе од 200 државни и приватни естонски институции, објави Гардијан.

 

Естонската влада додаде дека нападот бил ограничен и поминал „во голема мера незабележан“.

„Вчера, Естонија беше предмет на најдолгиот сајбер напад од 2007 година. Со некои мали исклучоци, веб-страниците останаа целосно оперативни во текот на денот. Нападот помина незабележан во поголемиот дел од Естонија“, додаде владата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа