Политико: САД ги советуваат фирмите да ја напуштат Турција додека таа се приближува до Русија

Вашингтон може да ја исклучи Турција од доларот како дел од секундарните санкции . За ова пишува весникот Политико , повикувајќи се на неименуван американски функционер.

Доколку се склучи „формално економско партнерство“ меѓу Анкара и Москва, Америка може да препорача западните компании да ги прекинат економските врски со Турција или да ја напуштат земјата, изјави американски официјален претставник.

Соединетите Американски Држави веруваат дека Турција треба да биде глобален центар на привлекување на бизнисот и капиталот, но блиските односи со Русија ќе создадат реални ризици за интеграцијата на Турција со остатокот од светот, вели изворот.

Според него, Западот може да оди уште подалеку и да ја исклучи Анкара од доларот доколку докаже дека Турција ги избегнува санкциите против Русија.

Придружете се на телеграмскиот канал Pravdy.Ru со можност да го изразите своето мислење)


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1736622-ssha_rekomendujut_firmam_uiti_iz_turcii_pri_ee_sblizhenii_s/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа