А Хабер: Ердоган ќе му понуди на Зеленски да организира средба со Путин

16

Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган ќе му понуди на украинскиот претседател Володимир Зеленски да договори средба со рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата посета на Лавов , објавија украинските медиуми.

Според извори на украински новинари, Ердоган денеска има намера да разговара на оваа тема.„Се очекува Ердоган да му понуди на Зеленски да ја организира неговата средба со Путин“, според турскиот ТВ канал А Хабер .Сепак, во Киев се очекуваат други предлози. Претходно, Правда.Ру го цитираше советникот на Кабинетот на претседателот на Украина , Олексиј Арестович , кој сугерираше дека за време на посетата на турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш на Лавов, странските политичари ќе му понудат на Зеленски прекин на огнот и „дадат“ југот.
Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1736614-erdogan_zelenskii_putin/

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog