ЗАПОЧНА СУДЕЊЕТО НА СТРАНСКИТЕ ПЛАТЕНИЦИ ВО ДОНЕЦК: Хрватот Вјекослав Пребег и уште четворица се изјаснија за невини!

55
Тие се товарат по неколку точки од обвинението

Во Доњецк почнува судењето на британските доброволци, шведски и хрватски државјани во случајот со „платенички активности“. Во понеделникот во Доњецк започна судењето на британските државјани, како и на еден шведски и еден хрватски државјанин, обвинети дека им се придружиле на украинските вооружени сили како платеници.

На видеото се гледаат британските државјани Џон Хардинг, Ендрју Хил и Дилан Хили, како и шведските и хрватските државјани Матијас Густафсон и Вјекослав Пребег во судницата.

Обвиненијата против нив се движат од „учество во непријателства како платеници и обука за насилно преземање“ до „помагање, поттикнување и регрутирање платеници за учество во вооружен конфликт“. Сите се изјаснија дека не се виновни по обвиненијата.

Вјекослав Пребег
Фото: Ројтерс

Обвинетите би можеле да се соочат со смртна казна според законите на самопрогласената Народна Република Доњецк, соопштија од главниот обвинител.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа