АЛЕРТ! Украинска граната паднала на 10 МЕТРИ од контејнер со НУКЛЕАРЕН отпад! Се поблиску сме до КАТАСТРОФА!

Драматична ситуација во областа на нуклеарната централа Запорожје

За време на украинското минофрлачко гранатирање на областа околу складиштето со контејнери со нуклеарен отпад во СИ Запорожје, една од гранатите експлодирала на десет метри од еден таков контејнер , Владимир Рогов , член на Советот на воено-граѓанската управа на регионот Запорожје . изјави денеска .

Според него, едната граната експлодирала на десетина метри од контејнерот со нуклеарен отпад, а другите паднале на оддалеченост од 50 до 200 метри.

– Бидејќи просторот за складирање е отворен, експлозија на граната или ракета би можела да ги отпечати контејнерите со стотици килограми нуклеарен отпад, кој би продолжил да се шири и да ја загадува животната средина. Едноставно кажано, тоа би било валкана (атомска) бомба – изјави Рогов во интервју за ТВ каналот Соловиов Лајв.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа