Голем удар за САД: Москва лансираше ирански сателит во орбитата на Земјата – Сега сите цели ги гледаат како на дланка пред 1 минута СПЕКТР Додадете коментар 3 Неодамна, руска ракета лансираше ирански сателит во орбитата на Земјата, од космодромот Бајконур во Казахстан. Иранците сега ќе можат да го ажурираат списокот на непријателски цели на Блискиот Исток, поврзани со САД и Израел. Аналитичарите сметаат дека ова е одговорот на Русија на Америка, која е премногу вклучена во војната во Украина. Со овој сателит Иран добива моќ каква што Америка никогаш не ја посакувала. Руската Федерација потпиша договор со Иран за купување на 1.000 беспилотни летала, откако Техеран испорача неколку единици и симулатор на кој беа обучени руски офицери. Тие успешно ги искористија првите примероци во Украина. Овој потег се смета за без преседан за една велесила која ги купува своите беспилотни летала од Иран. Русија не посвети многу внимание на развојот и производството на беспилотни летала, иако сега е тешко да се замисли некоја армија без дронови. Москва се фокусираше на развој на хиперсонично оружје, каде што постигна импресивна технолошка супериорност во однос на САД во овој поглед. Во исто време, главниот интерес на Руската Федерација се уште е насочен кон „ICBM“ со нуклеарни боеви глави. За возврат, Иран, и покрај 43-годишните ограничувања од страна на Американците, создаде ракети со дострел до 2.000 километри, кои успешно се користат во Ирак и Сирија. Но, Техеран во исто време интензивно ја развиваше индустријата на беспилотни авиони и постигна огромен напредок во оваа насока. Иран веќе користеше беспилотни летала против милитантите на сириска територија и им обезбеди дронови на своите сојузници на Блискиот Исток.

Голем удар за САД: Москва лансираше ирански сателит во орбитата на Земјата – Сега сите цели ги гледаат како на дланка

Неодамна, руска ракета лансираше ирански сателит во орбитата на Земјата, од космодромот Бајконур во Казахстан. Иранците сега ќе можат да го ажурираат списокот на непријателски цели на Блискиот Исток, поврзани со САД и Израел.

Аналитичарите сметаат дека ова е одговорот на Русија на Америка, која е премногу вклучена во војната во Украина. Со овој сателит Иран добива моќ каква што Америка никогаш не ја посакувала.

Руската Федерација потпиша договор со Иран за купување на 1.000 беспилотни летала, откако Техеран испорача неколку единици и симулатор на кој беа обучени руски офицери. Тие успешно ги искористија првите примероци во Украина.

Овој потег се смета за без преседан за една велесила која ги купува своите беспилотни летала од Иран.

Русија не посвети многу внимание на развојот и производството на беспилотни летала, иако сега е тешко да се замисли некоја армија без дронови. Москва се фокусираше на развој на хиперсонично оружје, каде што постигна импресивна технолошка супериорност во однос на САД во овој поглед. Во исто време, главниот интерес на Руската Федерација се уште е насочен кон „ICBM“ со нуклеарни боеви глави.

За возврат, Иран, и покрај 43-годишните ограничувања од страна на Американците, создаде ракети со дострел до 2.000 километри, кои успешно се користат во Ирак и Сирија. Но, Техеран во исто време интензивно ја развиваше индустријата на беспилотни авиони и постигна огромен напредок во оваа насока. Иран веќе користеше беспилотни летала против милитантите на сириска територија и им обезбеди дронови на своите сојузници на Блискиот Исток.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа