Соху: Русија намерно ги држи отворени линиите за снабдување со западно оружје во Украина – Еве зошто…

452

Русија не намерно ги удира линиите за снабдување во Украина кои носат западно оружје. Ова го пишува кинеското издание Sohu. 

Според авторите, САД и другите земји на НАТО значително го зголемиле снабдувањето со оружје за вооружените сили на Украина кога започнала руската специјална операција. Москва веднаш издаде предупредување: линиите за снабдување на територијата на Украина ќе станат легитимна цел за напад на руските вооружени сили.

Меѓутоа, во текот на целиот период на специјалната операција, руските војници генерално не покажале голем интерес за линиите за снабдување низ кои минува оружјето од земјите на НАТО, пишуваат експертите.

Во исто време, вооружените сили на Украина редовно губат опрема, немајќи време да ја пренесат на бојното поле.

„Неодамна Русија објави нова победа. Големо складиште за муниција во Украина е разнесено со крстосувачки ракети на руската морнарица. Уништени се голем број ракети ХИМАРС, како и муниција за хаубици М777“, се вели во изданието.

Според кинеските аналитичари, оваа ефикасност се должи на едноставната тактика на руските трупи. Руската војска не намерно ги уништува западните линии за снабдување со оружје во Украина. Наместо тоа, удира во магацини, каде што е донесен целиот арсенал и опрема.

„Затоа, Русија не мора да прави ништо за транспортните линии. Толку е погодно: целото пренесено оружје се чува на едно место, а руските ракети го погодија самиот центар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа