Скот Ритер: САД почнаа да спроведуваат нова тактика против Русија – во игра е и Косово

164

САД поттикнуваат конфликти во различни региони со надеж дека ќе го привлечат вниманието на Русија и ќе ја искомплицираат ситуацијата во Украина, изјави на Јутјуб поранешниот американски разузнавач Скот Ритер.

Тој посочи дека Вашингтон, чувствувајќи дека украинската криза не се развива според планираното сценарио, се обидува да „создаде хаос“ во други потенцијално експлозивни точки во Европа, како што е Косово.

Така, според зборовите на поранешниот разузнавач, САД се надеваат дека ќе и го комплицираат животот на Русија, која, доколку се промени геополитичката ситуација на континентот, би можела да почне да ги прилагодува своите планови.

Сето ова уште еднаш докажува дека американските власти воопшто не размислуваат за мир и стабилност во Европа, туку ги интересираат само евтини политички поени“, заклучува Ритер.

Претходно, американски разузнавач сугерираше дека наскоро може да има државен удар во Украина, а Владимир Зеленски или ќе биде принуден да ја напушти земјата или ќе умре од рацете на сопствените граѓани, кои повеќе не му веруваат.

Од 24 февруари Русија спроведува специјална операција за денацификација и демилитаризација на Украина.

Владимир Путин нејзината задача ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Според претседателот, крајната цел е ослободување на Донбас и создавање услови кои ја гарантираат безбедноста на самата Русија.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog