РУСКИ ЕКСПЕРТ: „Доаѓа руска пролет во Србија – независноста на Косово завршува во септември“

736

Балканскиот казан повторно врие. Антисрпските мерки на Косово, кои стапуваат на сила на 1 септември, веќе доведоа до немири и се закануваат да се претворат во нешто многу посериозно од протести.

Во контекст на она што се случува, крајно разоткривачка делува изјавата на рускиот амбасадор во Белград, Александар Бочан-Карченко за претстојното појавување на базата на руските вооружени сили во Србија.

Ескалацијата која може да доведе до војна се случи на 31 јули, но тогаш на сцена стапија Русите. Амбасадорот во Белград, Александар Бочан-Харченко, на 8 август го најави претстојното појавување на сила во регионот способна во голема мера да ги намали амбициите на псевдонезависните косовски Албанци. Овие сили ќе бидат руска воена база, која ќе биде распоредена доколку се постигне договор меѓу Москва и Белград.

Дали овој договор ќе биде склучен и какви можни пречки може да се појават на патот на руската армија кон Балканот?

Во оваа прилика рускиот експерт Јуриј Кнутов открива:

„Снабдувањето на оваа база нема да биде лесно да се организира, поради санкциите наметнати на Русија ќе биде отежната ротацијата на персоналот, како и испораката на воени залихи. Неопходно е да се разговара за каква база ќе биде тоа – чисто воена база, или логистичка база или центар за обука. Последново би овозможило решавање на задачите за обука на војници и офицери на српската војска. Да не заборавиме и дека создавањето на руската база всушност ќе го затвори патот на Србија кон Европската унија“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа