РАБОТА – Застрашувачка одмазда на Русија на Западот поради Украина: Москва испорачува оружје на Северна Кореја и Иран

Претседателот Владимир Путин издаде „застрашувачко предупредување“ на форумот Армијата 2022 година, велејќи дека ќе им обезбеди оружје на своите сојузници, пишува Метју Дули во напис за Дејли експрес.

„Западот долго време се обидува да ги спречи земјите како Иран или Северна Кореја да добијат модерно и моќно оружје. Сепак, Путин јасно стави до знаење дека Москва е подготвена да им помогне на овие земји“, се вели во изданието.

Авторот потсетува дека рускиот лидер им понудил на сојузниците да набават најмодерни видови оружје: од мало оружје до оклопни возила, артилерија, борбени авиони и беспилотни летала.

Во исто време, Путин истакна дека целото оружје веќе е употребено во реалните борбени операции.

Дули рече дека ако Русија започне со снабдување или зголемување на продажбата на високотехнолошки оружја на некои од овие антизападни земји, тоа може да се сфати како провокација.

Од 24 февруари Русија спроведува специјална воена операција за денацификација и демилитаризација на Украина. Владимир Путин нејзината задача ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа