Кина му удри шамар на Западот: 85 отсто од светското население не воведе санкции кон Русија

198

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан истакна дека 85 отсто од светското население „не вовело санкции кон Русија“.

„Само мнозинството ја претставува меѓународната заедница“, напиша тој на Твитер, придружувајќи ја публикацијата со слика на дијаграм на кола, според кој 85 отсто од светското население „не воведе санкции кон Русија“, а останатите 15 отсто „воведоа санкции“ против Руската Федерација.

По почетокот на специјалната воена операција за денацификација и демилитаризација на Украина, Западот го зголеми притисокот на санкциите врз Русија, што доведе до зголемување на цените на струјата, горивото и храната во Европа и во САД.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот, а санкциите и нанесоа сериозен удар на целата глобална економија.

Според него, главната цел на Западот е да ги влоши животите на милиони луѓе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа