„КИНА ИСПРАТИ 17 ВОЕНИ АВИОНИ И ПЕТ БРОДА ВО ТАЈВАН“ Тајван распореди противвоздушни ракетни системи

Кинеската Народноослободителна армија испрати 17 воени авиони и пет воени бродови во Тајван во вторникот, соопшти Министерството за одбрана на островот во дневниот извештај.

– Вооружените сили на Тајван открија 17 авиони и пет бродови на Народноослободителната војска на Кина, кои патролираа по морето и воздушниот простор околу Тајван – се наведува во извештајот.

Забележано е дека 10 авиони ја преминале таканаречената „средна линија“ на Тајванскиот теснец, вклучувајќи четири ловци СУ-30, три Ј-11, два Ј-16 и еден авион за електронско разузнавање Y-8 .

Тајван испрати воздушна патрола да ја следи ситуацијата и исто така распореди противвоздушни ракетни системи , соопшти агенцијата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа