Зеленски во немоќ да ги спречи Русите ги повика земјите да ги затворат границите за Русите на една година

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика земјите да ги затворат границите за руските граѓани на една година за „да го видат резултатот“.

Според украинскиот лидер, затворањето на границите за Русите е најважната санкција.

„Сè е многу едноставно: без разлика какви се граѓаните на Руската Федерација, има и такви кои ги поддржуваат и не ги издржуваат своите деца таму, кои студираат во странство, во училиштата, универзитетите и така натаму. Нека одат во Русија. Нема ништо лошо во тоа, нека одат таму. Не засекогаш – ве молам, нека се вратат. Само тогаш ќе разберат…“, рече Зеленски во интервју за Вашингтон пост .

Според Зеленски, ваквите санкции се единствениот начин да се влијае на рускиот претседател Владимир Путин.

„Кога нејзиното население ќе изврши притисок врз неговите одлуки, тогаш ќе има резултати. И војната ќе заврши… Само затворете ги границите една година и ќе го видите резултатот“, рече Зеленски.

Претходно беше објавено дека идејата за воведување целосна забрана за влез во западните земји за сите руски граѓани добива се повеќе поддржувачи. На 31 август во Прага (Чешка) неформално ќе се сретнат министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и ќе разговараат за укинување на туристичките визи за Русите во Шенген зоната. Во Москва иницијативата за забрана за издавање шенген визи за сите Руси се смета за манифестација на шовинизам.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1736091-zelenskii/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа