НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ЗА ЗЕЛЕНСК, ПАДНА СТРАТЕШКИ ГРАД: Руската војска навлегува и го враќа изгубеното кај Харков!

Русите освоиле и едно село

Руската армија ја презеде контролата врз градот Уди во областа Харков. По неколкумесечни статични борби, руските вооружени сили почнаа да го прошируваат своето упориште во регионот на Харков.

Првичните извештаи од првите редови тврдат дека Русија повторно воспоставила контрола над градот Уди и селото Одноробовка , лоцирани во близина на украинско-руската граница северно од Харков.

Руското Министерство за одбрана потврди дека градот Уди е целосно под контрола на руската армија.

По долги позициски битки на периферијата на градот, руските војници успеаја да постигнат одреден успех во нивната офанзива во текот на минатата недела. Поради ова, вооружените сили на Украина беа принудени да се повлечат од своите позиции во таа област.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа