Сенаторот Пушков ја предупреди Европската унија за ужасните последици од ембаргото на руската нафта

71

Европската унија се уште може да избегне големи проблеми поради ембаргото за испорака на нафта од Русија, напиша сенаторот Алексеј Пушков на својот канал Телеграм, коментирајќи го написот на колумнистот на Блумберг Хавиер Блас за победата на Москва во конфронтацијата на нафтениот пазар.

Како што истакна Пушков, сегашната ситуација покажува дека на Европа ќе и биде тешко без руската нафта.

„Со други зборови, ембаргото за испорака на руска нафта, кое ЕУ го воведува од 2023 година, ќе ги казни самите Европејци многу повеќе отколку Русија“, рече тој.

Според Пушков, Брисел сè уште има време да ги прилагоди сопствените санкции и да се откаже од таквото ембарго во целосна согласност со официјалниот принцип на ЕУ, кој вели дека санкциите треба повеќе да влијаат на Русија отколку на земјите од Европската унија. Во овој случај е обратно“, рече сенаторот.

По почетокот на руската воена специјална операција во Украина, Западот го зголеми притисокот врз Москва со санкции: руските средства вредни стотици милијарди долари се замрзнати, Европската унија веќе усвои седум пакети рестриктивни мерки, вклучително и ембарго на јаглен и нафта. Сето ова веќе се претвори во проблеми за самиот Запад, предизвикувајќи нагло зголемување на инфлацијата и цените на храната и горивата.

Како што истакна претседателот Владимир Путин, политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија за западните земји, но санкциите и нанесоа сериозен удар на целата глобална економија.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog