Пекинг ги предупредува САД дека нивната борба против Кина нема да заврши добро

51

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји: Борбата на САД против 1,4 милијарди Кинези нема да заврши добро

Американската борба против повеќе од 1,4 милијарди Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во заедничко интервју за локалните медиуми, чиј текст во петокот го објави Министерството за надворешни работи на земјата.

„Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси го посети Тајван. Изврши политичка провокација и создаде тензии во Тајванскиот теснец. Намерните провокации за прашањето на Тајван можат само дополнително да го поткопаат кредибилитетот на Соединетите Држави. Борбата против повеќе од 1,4 милијарди Кинези никогаш нема да заврши добро“, рече Ванг Ји.

Тој го нарече одговорот на Кина на провокативната посета на таков висок американски политичар на Тајван разумен, рационален, неопходен и соодветен.

„Статус кво ситуацијата во Тајванскиот теснец не ја менува Кина, туку САД, кои се обидуваат да ја контролираат Кина со помош на Тајван, како и властите на островот, кои се потпираат на САД во нивната потрага по независност. “, нагласи министерот.

Дипломатот објасни дека контрамерките што ги презема Пекинг се насочени кон одржување на мирот во Тајванскиот теснец и регионалната стабилност. Тој посочи и дека принципот на немешање во внатрешните работи е „златното правило“ на меѓудржавните односи.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog