Украиа со оружје на ЕУ и САД ја гранатира нуклеарната централа Запоражје за да предизвика нуклеарна катастрофа?

Украинската армија ја гранатира нуклеарната централа Запорожје со наведувани ракети од западно производство, изјави Владимир Рогов, претставник на управата на регионот Запорожје.

Како што рече, токму затоа овие напади се опасни бидејќи ракетите одат точно каде што сакаат.

– Имаме докази дека тие ракети се користат во нападите, ќе ги покажеме – нагласи тој.

Тој, исто така, рече дека 44-та артилериска бригада на украинските сили пукала кон нуклеарната централа Запорожје  користејќи  оружје  од 152 милиметри .

Рогов рече и дека властите ќе бидат принудени да ја зачуваат електраната доколку продолжи гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје. Тој исто така додаде дека Киев ќе остане без можност да се снабдува со електрична енергија од таа електрана.

-Нема сомнеж дека ќе има проблеми со снабдувањето на територијата што ја контролира Киев, но сега производството на струја е сведено на минимум, доволно за ништо да не се случи со електраната. „Наскоро Киев нема да добие ништо и ќе бидеме принудени да ја зачуваме нуклеарната централа, додека целото постоечко производство ќе го пренасочиме на ослободената територија “, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа