„ТИЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ДА БОМБАРДИРААТ НУКЛЕАРНА централа ВО ЗАПОРОЗЈЕ“ Поранешниот украински пратеник предупреди на пеколниот план на Киев

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека нема контрола врз акциите во нуклеарната централа Запорожје. Во исто време, се додава дека станицата е во рацете на неискусни експерти кои можат да дозволат трагедија. Украинската страна сè уште ја обвинува Русија за гранатирање на станицата.

Според поранешниот заменик на украинската Рада,  Илја Кива , ваквите изјави се почеток на специјалната операција што Киев ќе ја спроведе во блиска иднина. Односно, нејзината прва фаза е подготовка на информации и формирање на виновникот.

Режимот во Киев планира да ја поткопа нуклеарната централа Запорожје со помош на саботери , смета политичарот.

– За ова беа подготвени разузнавачки групи на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана, кои претходно извршија слични терористички напади во Придњестровје и Белгород, Брјанската област – напиша Кива на својот канал Телеграм.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа