НЕШТО СЕ ЗАБЕЛЕЖУВА ОКОЛУ МОСТОТ ВО ХЕРОСН | Британците откроле за што се работи – руски трик што треба да ги „измами“ украинските ракети, експертите не се сигурни дека тоа ќе успее

233

Руските сили користат радарски рефлектори во водата под два моста оштетени од украинските напади, соопштија претставници на британското Министерство за одбрана.

Руските војници добија удар откако украинските сили го погодија мостот Антоновски и неколку дена подоцна, блискиот железнички мост над реката Днепар во Херсон, јужна Украина.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека како одговор на ударите на мостовите, Русија „речиси сигурно поставила пирамидални радарски рефлектори во водата“ во близина на објектите, пишува Newsweek.

„Радарските рефлектори веројатно се користат за да се сокрие мостот од радари и уреди за таргетирање на проектили“, се наведува во британската проценка.

Пирамидални радарски рефлектори се поставени во водата во близина на клучните мостови во Керсон, вклучувајќи го неодамна оштетениот мост Антоновски. Слични рефлектори беа забележани околу железничкиот мост над реката Днепар, исто така во Керсон. Оваа информација ја објави британската разузнавачка служба, повикувајќи се на сателитски снимки. Задачата на овие рефлектори е, покрај вистинскиот мост, да создадат изглед на „фантомски“, за да ги збунат противничките ракетни системи.

Радарските пирамидални рефлектори, познати и како „фантомски радарски штитови“ се наменети за одбивање на украинските ракети, пред се ракетите HIMARS и M270 – GMLRS.

Радарскиот рефлектор е едноставна конструкција – рамни и метални површини кои формираат агол од 90 степени, оценува Bulgarian military.

Меѓутоа, експертите тврдат дека ракетите GMLRS истрелани од M270 и M142 не се едноставни радарски системи и дека овој руски маневар нема да има никаква корист. Насоките на HIMARS не се засноваат врз „радарот за барање цел“, туку на сателитски GPS насоки.

Радарскиот рефлектор би имал ефект доколку Украина лансира противбродски ракети Харпун или Нептун, но како што сугерира името – овие проектили се наменети за вооружени системи на море, а не за инфраструктурни локации, проценува Bulgarian military.