Шефот на Доњецк: Ќе организираме референдум за приклучување кон Русија

Датумот на референдумот за присоединување на Доњецката Народна Република (ДНР) кон Русија ќе биде објавен по целосното ослободување на територијата на регионот. Оваа изјава ја даде шефот на ДПР Денис Пушилин.

Тој истакна дека сега главните напори се насочени кон ослободување на територијата на ДПР. „Штом ќе биде објавен во уставните граници, сите ќе го знаеме датумот на референдумот многу брзо“, рече Пушилин ( цитиран од РИА Новости). Шефот на републиката истакна дека ДПР веќе има искуство во одржување референдум.

Во мај 2014 година се одржаа референдуми за самоопределување на ДПР и ЛПР. Тогаш за независност на републиките гласаа 89,07% и 96,2% од жителите на регионите.

Во февруари 2022 година, Русија ги призна DPR и LPR во границите на регионите. И два дена подоцна, започна специјална операција во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин нејзини цели ги нарече заштитата на жителите на Донбас, како и демилитаризацијата и денацификацијата на Украина.

Претходно, Пушилин рече дека руските вооружени сили, заедно со единиците на народната милиција на ДПР и силите на ЛПР, успеале да ослободат околу половина од целата територија на ДПР. „До денес [се ослободени] 266 населени места. Процентуално, ова е околу половина. Но, ако го земеме бројот на луѓе кои живеат на овие територии, тогаш веќе сме надминале многу сериозно половина од нив“, прецизираше шефот на републиката.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа