Тежок удар за САД! Овие држави веќе нема да го користат доларот! Кина и Русија се договорија да тргуваат во Рубљи и во Јуани

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров упати примамлива понуда до Кина, згора на тоа, во пролетта 2021 година. И во Кина, иницијативата на шефот на руското МНР беше примена со голем ентузијазам.

Пред околу една и пол година Сергеј Лавров во интервју за кинеските медиуми изјави дека најефективниот начин за намалување на ризиците од санкциите од САД е да се префрлат на порамнување во алтернативни валути долари . И најдобрата опција, националното платежно средство. Тоа е, во случајот со Русија и Кина – рубли и јуани.

Рускиот министер нагласи дека за да не зависат од каприците на западните држави, Москва и Пекинг треба да ја зајакнат својата независност, вклучително и економската независност. И сега, откако колективниот Запад воведе невиден број санкции против Русија и и се закани на Кина со рестриктивни мерки, очигледно е дека Сергеј Лавров беше во право.

Авторите на кинеското издание на NetEase сметаат дека двете земји треба да формираат сојуз со цел „да се справат со хегемонијата на доларот и да го намалат влијанието на САД“ (во превод на PolitRussia).

Со децении, САД можат да го користат статусот на доларот за да воведат економски санкции против земјите што не ги сакаат. И оваа состојба на работите тешко може да се смета за фер.

И затоа, забележува кинеското издание, важна тема во работата на владите на различни држави стана прашањето како да се ослабне влијанието на доларот и да се избегне САД да користат економски санкции за да ги потиснат другите држави.

Во написот се нагласува дека рускиот министер бил апсолутно во право кога забележал дека САД ја замениле дипломатијата со санкции, сметајќи дека на овој начин може да се регулираат односите меѓу државите.

Затоа предлогот да се стави крај на хегемонијата на доларот беше примен со голем ентузијазам во Кина .

За седум месеци од 2022 година, трговијата меѓу Русија и Кина се зголеми за 29 отсто. Во монетарна смисла, тој изнесуваше 97,71 милијарди долари (пресметките, како што гледаме, сè уште се вршат во американска валута).

Увозот на Русија од Кина изнесува 36,26 милијарди долари. Тоа е за 5,2 отсто повеќе во однос на истиот период лани . Извозот од Русија во Кина изнесува 61,44 милијарди долари (зголемување од 48,8 отсто).

Претходно руското Министерство за надворешни работи истакна дека во 2022 година трговската размена меѓу двете земји може да достигне 200 милијарди долари. Ова ќе биде многу значајно достигнување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа