Александар Перенџиев, член на стручниот совет на организацијата „Руски офицери“, во разговор за Правда.Ру, ги оценува изјавите на шефот на Пентагон, Лојд Остин, според кои САД успешно ја снабдува Украина со ефективни системи за борбено оружје.

„ Најверојатно тоа се повеќекратни системи за лансирање HIMARS, хаубици М777 и противтенковски наведувани проектили Javelin“, рече воениот политиколог.

Тој потсети дека американските HIMARS MLRS се способни да пукаат во радиус од 200 километри и претставуваат закана за нашата земја. Најранливи територии се Крим и брегот на Црното Море на Краснодарската област, нагласи експертот. Тој исто така ги нарече зборовите на Остин „дрски информациски тероризам“.

„ Русија не успеа да го запре снабдувањето со оружје за Украина од Запад. Свесни сме за високите ризици од удари против САД или Европа. Во овој случај, ќе зборуваме за Трета светска војна, вклучително и нуклеарен судир .

Во исто време, воената поддршка за вооружените сили на Украина е директна агресија против Руската Федерација. Всушност, Вашингтон е во војна со нас. Ова е таква дилема“, заклучи соговорникот на изданието.

Претходно шефот на американското Министерство за одбрана нагласи дека американските власти ќе продолжат да испраќаат во Украина оружје што ја покажало својата ефикасност.

„ Испорачавме голем број системи за оружје кои се исклучително релевантни во оваа битка“, рече министерот за време на прес-конференцијата по состанокот со неговиот латвиски колега Артис Пабрикс.