Лавров: Ќе навлеземе во цела Украина веќе е се цел само Донбас и Луганск

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РИА Новости и РТ изјави дека се сменети географските задачи на руската воена специјална операција во Украина. Според него, сега не се само Народните републики Доњецк и Луганск, туку и низа други територии.

 

„Сега географијата е поинаква. Ова е далеку од тоа да биде само ДПР и ЛПР, тоа е и Херсонската област, регионот Запорожје и голем број други територии, а овој процес продолжува и продолжува постојано и упорно“, истакна министерот. Лавров додаде дека додека Западот испумпува оружје со долг дострел во Украина, географските цели на специјалната операција ќе се движат уште подалеку од сегашната линија.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Нејзината наведена цел е да ги заштити жителите на Донбас, кои се „подложени на малтретирање, геноцид од режимот во Киев“, тврди рускиот претседател Владимир Путин. Во почетокот на март руското Министерство за одбрана објави дека ја презела контролата врз регионот Керсон. Денеска во регионот функционираат воено-цивилни администрации кои најавуваат планови за одржување референдум за приклучување кон Русија. Украина најави дека планира да го врати регионот под своја контрола.

На 19 јули, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека заканите на украинските власти за уништување на Црноморската флота на Руската Федерација и враќање на Крим потврдуваат дека специјалната операција на Русија е оправдана.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа