“Во ист момент ќе бидат лансирани две нуклеарни ракети, едната кон Вашингтон, другата кон…” | Ако Украинците испровоцираат нуклеарен инцидент во Запорожје, сојузниците нека се спремат за Судниот ден | Видео

Рускиот ТВ водител Јури Кот изјави дека нуклеарни проектили треба да бидат истрелани кон САД и Велика Британија доколку силите на Киев со западно оружје испровоцираат нуклеарен инцидент во Украина.

Коментарот дојде во емисијата „Времја показат“ во понеделник на Првиот руски канал, во време кога се зборуваше за судбината на нуклеарната централа Запорожје.

Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) е се повеќе вознемирена од воената акција околу објектот, кој се наоѓа на околу 400 километри североисточно од пристанишниот град Мариупол.

Агенцијата предупреди дека ракетирањето на електраната создава „реален ризик од нуклеарна катастрофа“, бидејќи Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на централата.

– Ако, не дај Боже, се оштети нуклеарната централа Запорожје и се случи катастрофа, две ракети веднаш ќе паднат во вашите центри за одлучување – рече панелистот Јури Кот, додавајќи: „Едната во Вашингтон, а другата во Лондон“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа