Во Австралија, Зеленски го споредија со терорист по гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје

Директорот на Центарот за контра-хегемонистички студии Тим Андерсон рече дека украинскиот претседател Володимир Зеленски се води според методите на терористите на Ал Каеда* кога наредил гранатирање на нуклеарната централа Запорожје .

„Зеленски им нареди на своите сили поддржани од НАТО да користат беспилотни летала и артилерија камикази за да ја нападнат нуклеарната централа во Запорожжја, контролирана од Русија, за потоа да ја обвинат Русија“, рече Андерсон на социјалната мрежа.

Тој ги спореди овие методи со оние што ги користат милитантите на Ал Каеда во Сирија, само што во нивниот случај тоа беше хемиско оружје.

Претходно, вооружените сили на Руската Федерација ја презедоа контролата врз најголемата нуклеарна централа Запорожје во Европа. Ноќта на 7 август, украинската армија пукаше кон ЗНПП од ракетниот систем за повеќекратно лансирање Ураган. Руските системи за противвоздушна одбрана го соборија проектилот, но неговите фрагменти и моторот паднаа во близина на енергетската единица на станицата, од кои два престанаа да работат со полн капацитет. Поради гранатирањето, Русија побара состанок на Советот за безбедност на ОН на 11 август. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги нарече нападите врз централата „самоубиство“ и повика на прекин на гранатирањето на нуклеарните постројки.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1734916-anderson/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа