ВОЛОНТЕРИ од СЕВЕРНА КОРЕЈА се ПРИКЛУЧУВААТ на РУСИТЕ во УКРАИНА ?!

Заменик-директорот на Одделот за информации и печат на Министерството за надворешни работи на Русија Иван Нечаев ги демантираше информациите дека Москва и Пјонгјанг ја разгледувале можноста за испраќање волонтери од Северна Кореја.

– Обрнавме внимание на голем број објави на Интернет кои беа подигнати од некои блогери, а кои наводно преку дипломатски канали пристигнале од Северна Кореја. Најавите сугерираа Северна Кореја да испрати до 100.000 свои доброволци да учествуваат во специјална операција во Донбас. Во оваа насока, сакаме одговорно да констатираме дека податоците во објавите се лажни од почеток до крај – рече тој.

Нечаев појасни дека нема тековни преговори и дека не се планира испраќање доброволци од Северна Кореја во Доњецката и Луганската народна република и заклучи дека руската армија и Народната милиција на ДПР и ЛНР се доволни за успешно извршување на задачи на специјалната воена операција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа