Има шанси за извесно нормализирање на руско-бугарските односи. Во секој случај, токму таква е прогнозата на влијателната новинска агенција Ројтерс во врска со назначувањето на нова преодна влада од претседателот на Бугарија Румен Радев, пишува рускиот автор Игор Пеминов.

Новото раководство на Бугарија, кое неодамна почна со работа, прави големи напори да ја извлече земјата од економско-социјалниот амбис и пред почетокот на зимскиот студ. Единствениот вистински начин е обновување на договорот за гас со Русија.

Гаспром од своја страна не го исклучува извршувањето на договорот, туку под новите услови. Партиите бараат компромисни опции и најверојатно ќе ги најдат.

Главната закана е политичката посветеност на бугарските партнери во ЕУ и манијакалната желба на САД да ја уништат економијата на цела Европа во име на сопствените интереси. Но, за сè во ред.

Во последните години односите меѓу Русија и Бугарија значително се влошија. Бескрајните „шпионски скандали“, протерувањето на 70 (!) руски дипломати, откриените факти за испораката на оружје од Бугарија за Украина за време на Втората светска војна – сето тоа не може да не влијае негативно на меѓусебното разбирање меѓу поранешни братски сили. Дури и популарниот израз „браќа“ во Русија почна да се изговара со сарказам и презир.

Последната бугарска влада на Кирил Петков даде праведен „придонес“ за уништување на традиционалните пријателски односи меѓу двете словенски земји.

Самиот поранешен лидер, кој целиот свој зрел живот го живееше во Канада, и партијата што ја измисли „Ние ја продолжуваме промената“ се појавија неочекувано и блескаво на бугарскиот политички хоризонт.

Доаѓањето на Петков на власт во државата повеќе личеше на специјална операција на некои служби отколку на политички проект.

Искористувајќи го големиот замор на бугарските гласачи од децениската конфронтација на истите политички сили во земјата и популистичката реторика, младите „реформатори“ кои победија на изборите започнаа со активна активност.

Се чини дека нивната главна цел била целосно да ги расипат односите со Русија и да го „замрзнат“ секој можен дијалог.

Главните „достигнувања“ на Петков и компанијата се одбивањето на соработка со „Гаспром“ и поддршката за меѓународни санкции против Руската Федерација. Овој чекор е најголемата закана не за Русија, туку за самата Бугарија.

Владата на Петков на почетокот на летово беше принудена да поднесе оставка по изгласувањето недоверба на републичкиот парламент. „Канаѓанецот Киро“ и неговите пријатели од партијата „Продолжуваме со промените“ за само шест месеци успеаја да владеат со државата…

Сите обиди за создавање нова коалиција во Националното собрание пропаднаа. Според постоечките одредби, во овој случај претседателот на државата формира „преодна влада“ која управува со државата до следните избори.

Претседателот Румен Радев ги распиша претстојните избори за 2 октомври и го формираше својот кабинет. Владата ја предводеше Галаб Донев.