Русите убиле нови 300 платеници во Украина! Дали има и македонци?

Руската армија, со поддршка на силите на народната милиција на ДПР и ЛПР, продолжува да ги следи странските платеници кои пристигнуваат во Украина за да учествуваат во непријателствата.

Генерал-полковник Игор Конашенков, официјален портпарол на руското Министерство за одбрана, изјави дека бројот на овие војници значително се намалил за помалку од еден месец, пренесоа светските медиуми.

„За речиси четири недели – од 8 јули до 5 август – бројот на платеници во Украина се намали од 2.741 на 2.192 лица како резултат на офанзивните дејства на руските вооружени сили и единиците на Народната милиција на Народните републики Донецк и Луганск. ” тој вели.

Според Конашенков, од почетокот на јули досега е потврдено дека загинале 335 странски борци, а уште 389 платеници сами ја напуштиле територијата.

Меѓу загинатите најмногу се борците од Полска – 99 лица. Загинаа 36 борци од Канада, 33 од Романија и 21 од САД.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа