„ОВА НЕ СМЕ ГО ВИДЕЛЕ ОД СТУДНАТА ВОЈНА“ Нуклеарните подморници на Путин вметнале страв во коските на оваа европска земја

73

Ова е само еден од низата инциденти во изминатите неколку месеци. Имено, по влошувањето на односите меѓу Западот и Кремљ поради конфликтот во Украина, на тој простор е забележано нагло зголемување на „подводните патроли“.Руската нуклеарна подморница попозната како „ајкула“ е забележана на брегот на Норвешка, откако ја следел „ловецот на подморници“, поморскиот патролен авион Посејдон П-8 , пишува Дејли Мејл . Сидарт Каушал, од Кралскиот институт за Обединети услуги, за британскиот таблоид потврдил дека тоа е токму таа подморница.

– Во неделата вечерта го видовме британскиот Посејдон П-8. Во понеделникот ги видовме сите бродови на НАТО и една подморница на површината. Преку радио можевме да го слушнеме разговорот меѓу бродовите и авионот и дефинитивно имаше британски акценти – изјавил инженерот кој ја снимал подморницата. Моментално работи во Норвешка на енергетски проект.

Ова е само еден од низата инциденти во изминатите неколку месеци. Имено, по влошувањето на односите меѓу Западот и Кремљ поради конфликтот во Украина, на тој простор е забележано нагло зголемување на „подводните патроли“.

–  Тоа е игра на мачка и глушец меѓу патролите на подморницата и земјите низ кои поминуваат – рече Каушал, кој верува дека подморницата видена на норвешкиот брег можеби е дел од руската северна флота која се враќа од парадата за Денот на морнарицата во Свети јули. .

НАТО не е задоволен од ваквите руски „патроли“. Тие велат дека не виделе активност на руски подморници од Студената војна. Сличен инцидент се случи и во јули, кога британски воен брод на Кралската морнарица го надгледуваше движењето на две руски подморници во областа. И тогаш Посејдон П-8 учествуваше во следењето. Тој е еден од поморските патролни авиони со долг дострел на РАФ.

Меѓу другите, во мониторингот учествуваа и P8 Poseidon, еден од новите поморски патролни авиони на РАФ со долг дострел, како и специјалниот хеликоптер Мерлин. Потоа, меѓу 16 и 19 јули, тие следеа две руски нуклеарни подморници за напад Северодвинск и Вепр. Тие се преселиле на југ по норвешкиот брег. Од Министерството за одбрана не сакаа да го коментираат последниот инцидент.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog