„ЛАГИТЕ НА ЕУ НЕМА ДА СТАНАТ ВИСТИНА АКО ГИ ПОВТОРИТЕ“ Москва испрати силно предупредување до Подгорица: Министерството итно реагираше

Амбасадата на Руската Федерација во Црна Гора се огласи во врска со, како што посочуваат, русофобичните изјави на МНР на Црна Гора.

Тие порачаа дека МНР продолжува да ја заведува црногорската јавност со своите нови антируски изјави.

Коментарот на Амбасадата на Руската Федерација го пренесуваме во целост:

Принудени сме да констатираме дека Министерството за надворешни работи на Црна Гора продолжува да ја заведува црногорската јавност со своите нови антируски изјави. Очигледно е дека форматот на објавата преку Твитер не е случајно избран за обвинувања без докази, бидејќи во нив, едноставно, нема простор за докази.

Така, во твит од 7 август, Министерството за надворешни работи на Црна Гора ги осудува „руските воени активности насочени кон нуклеарната централа Запорожје“.

Точно е дека на 5 август украинските единици извршија артилериски напади на територијата на најголемата нуклеарна централа Запорожје во Европа и градот Енергодар. Беше употребена артилерија од голем калибар, гранати паднаа во реонот на заедничките објекти на штабот. Оштетен е високонапонскиот далекувод. Поради оваа причина, беше донесена одлука за намалување на моќноста на петтиот и шестиот енергетски блок на атомската централа Запорожје.

Украинските вооружени сили го повторија гранатирањето на 6 и 7 август. На територијата на штабот паднале проектили на реактивниот систем за пожар на водови „Ураган“, а повторно станувало збор за артилерија од голем калибар. Во близина на зоната на напад имаше суво складиште на преработено нуклеарно гориво.

Според Резолуцијата на Генералното собрание на ОН од 13 април 2005 година, активностите на вооружените сили на Украина не можат да се оквалификуваат на друг начин освен како акт на нуклеарен тероризам. Она што би сакале да го нагласиме: ова не е прва цинична провокација на режимот во Киев врз опасните објекти за радијација, кои ги загрозуваат животите на милиони украински граѓани и европски жители.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа