Полковник Литовкин: Руската база во Србија ќе ги попречи плановите на НАТО

Руската воена база во Србија ќе стане пречка за плановите на НАТО, убеден е воениот аналитичар, пензионираниот полковник Виктор Литовкин.

Според него, руската армија би успеала да ја стабилизира ситуацијата на Балканот, а исто така ќе покаже дека Американците не се единствените кои командуваат во Србија, рече тој.

 

„Нашата база би одиграла корисна улога како стабилизирачки фактор за Балканот. Акциите на Косово, каде Албанците се борат против Србите, би престанале“.

„Нашите луѓе можеа да ја бранат територијата на Србија, да комуницираат со локалната армија и да покажат дека парадата на оваа територија не ја командуваат само Американците“, објасни експертот.

Литовкин додаде дека Северноатлантската алијанса придонела за интензивирање на конфликтот на Балканот.

Според него, доколку во Србија се појави руска воена база, одмаздничките чекори на НАТО нема да бидат пречка. Тој нагласи дека Западот разбира дека во овој случај може да започне третата светска војна.

Воениот експерт и историчар Борис Јулин претходно изјави дека во овој момент е тешко да се процени точно какви придобивки ќе има создавањето на воена база во Србија, бидејќи таа ќе биде целосно територијално отсечена од Русија.

 

Тој смета дека единствената можна цел за поставување на извидничка мисија е набљудување на околината.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа