Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје од страна на украинската армија и се заканува на Европа со катастрофа

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје, кое продолжува од Украина, може да доведе до вештачка глобална катастрофа, вели Русија.

Слични предупредувања издадоа и претставници на Министерството за одбрана во последните денови, пренесува РИА Новости.

Агенцијата забележува дека официјалниот претставник на рускиот воен оддел, генерал-полковник Игор Конашенков, зборувал за гранатирањето на електраната на 7 август.

Тогаш беше оштетен високонапонскиот вод, а персоналот беше принуден да ја намали моќноста на двата генератори. Генералот нападот од украинска страна го нарече акт на нуклеарен тероризам.

Генерал-полковник Михаил Мизинцев, шеф на рускиот Национален контролен центар за одбрана, претходно предупреди дека несреќата во ЗНПП претставува закана за целиот свет со непредвидливи и невидени последици.

Во случај на несреќа во нуклеарната централа Запорожје, ќе се случи глобална катастрофа предизвикана од човечкиот фактор, која во однос на степенот на радиоактивна контаминација значително ќе ги надмине последиците од несреќите во нуклеарните централи во Чернобил и Фукушима, генералниот нагласи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа